Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

I mięczak może mieć powód do dumy

mieczak

I mięczak może mieć powód do dumy…

wystawa przygotowana ze zbiorów
Muzeum Śląska Opolskiego

 12 stycznia – 31 grudnia 2012r.

Muzeum Czynu Powstańczego
Oddział Muzeum Śląska Opolskiego
w Górze św. Anny
ul. Leśnicka 28

Już w zamierzchłych czasach mięczaki odgrywały istotną rolę w życiu człowieka. Nie tylko stanowiły cenne źródło jego pożywienia, ale także dzięki swoim niezwykłym ?budowlom?, jakimi są muszle, stały się ważnym czynnikiem w rozwoju ludzkości. Muszle i ich fragmenty służyły jako surowiec do wyrobu broni, narzędzi codziennego użytku i instrumentów muzycznych. Stanowiły ozdobę strojów obrzędowych i pomieszczeń mieszkalnych. Stały się wreszcie chroniącymi przed wszelkim złem amuletami oraz przedmiotami kultu religijnego, a nawet uzyskały status środka płatniczego. Ich niepowtarzalne piękno, wyrażające się barwą, formą i teksturą, od wieków inspirowało rzemieślników i całą rzeszę artystów, poczynając od malarzy, a na architektach kończąc. Urzekający wygląd muszli od dawna też wzbudzał chęć ich posiadania i gromadzenia w prywatnych oraz muzealnych kolekcjach. Mięczaki odbiły swe piętno w przemyśle spożywczym, farbiarskim, tekstylnym, jubilerskim, pamiątkarskim, a współcześnie nawet farmaceutycznym. Na wystawie zostaną zaprezentowane najpiękniejsze muszle mięczaków z kolekcji własnej muzeum, autorami scenariusza i aranżacji plastycznej są Michał Wolny i Piotr Zabłocki.

Wystawie towarzyszy katalog opracowany przez Michała Wolnego i Piotra Zabłockiego, który nabyć można w kasie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny, w cenie 7 zł.

 

 


Designed and supported by
ARS Group