Co u nas zobaczysz

Wizyta w Muzeum Śląska Opolskiego to wyjątkowa okazja do poznania historii naszego regionu. Nie jest to jednak zwykłe muzeum, które zwiedza się w głębokiej ciszy i w kapciach. Niech nie zwiedzie nas zabytkowa fasada dawnego kolegium jezuickiego ? obecnie głównej siedziby muzeum.

kolczyk Przygoda rozpoczyna się już na pierwszej stałej ekspozycji ?Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny?, gdzie prezentowane są eksponaty pochodzące z badań archeologicznych z epoki kamienia, brązu i żelaza. Na interaktywnej mapie odnaleźć można najstarsze osady. Są ukazane je tak, jak mogły wyglądać we współczesnych dla nich czasach ? gdy towarzyszyły człowiekowi przez całe życie ? przy domowym palenisku, w świątecznych rytuałach czy w chwilach śmierci.

Poznaj również historię
Muzeum Śląska Opolskiego
To jednak zaledwie przedsmak atrakcji muzealnych. Kolejna stała wystawa – ?Opole. Gród – miasto ? stolica regionu? odsłania tajemnice historii Opola. Imponująca makieta XVIII-wiecznego miasta jest wstępem do prezentacji części bogatych, liczących ponad 6000 pozycji zbiorów związanych z historią miasta i całego regionu.

Kiejstut Bereźnicki (ur.1935) Rodzina IV wg Rembrandta 1968 płótnoArcyważne miejsce w zbiorach muzeum zajmuje malarstwo – kolekcja około 700 obrazów polskich malarzy tworzących od połowy XIX do końca XX wieku, a wśród nich dzieła Józefa Chełmońskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Olgi Boznańskiej, Juliusza Kossaka, Jacka Malczewskiego i Leona Wyczółkowskiego. Najcenniejsze obrazy znajdują się na stałej ekspozycji. Prace artystów z okresu polskiego realizmu i impresjonizmu znajdują sali ?czerwonej?. Na szczególną uwagę zasługuje w niej ?Traktat toruński? Mariana Jaroczyńskiego. W sali ?niebieskiej? królują obrazy malarzy z okresu Młodej Polski: pejzaże Jana Stanisławskiego, huculskie motywy Władysława Jarockiego i Kazimierza Sichulskiego, obrazy Stanisława Wyspiańskiego i Włodzimierza Tetmajera, ?Portret żony artysty z kotem? Konrada Krzyżanowskiego i ?Przedwiośnie ? Polesie? Juliana Fałata. Salę ?zieloną? poświecono malarstwu okresu dwudziestolecia międzywojennego oraz sztuce współczesnej. Znajdziemy tam m.in. dzieła Stanisława Ignacego Witkiewicza, Heleny Krajewskiej, Henryka Stażewskiego i Jerzego Nowosielskiego.

Muzeum Śląska Opolskiego jako jedyne w kraju posiada tak liczną i znaczącą kolekcję prac kolorysty Jana Cybisa (86 obrazów olejnych i 846 prac na papierze) ? malarza urodzonego we Wróblinie koło Głogówka na Opolszczyźnie. Twórczość Jana Cybisa prezentowana jest na stałej wystawie w Galerii Muzeum Śląska Opolskiego ulokowanej w dawnej karczmie przy ul. Ozimskiej.

stroje ludoweMuzeum słynie również z eksponatów etnograficznych obrazujących kulturę materialną i duchową opolskiej wsi. Wśród 5000 eksponatów – mebli, narzędzi i wyrobów rzemieślniczych, strojów ludowych i sztuki ludowej najcenniejszy jest zbiór obrazków na szkle, prace twórców nieprofesjonalnych, opolska malowana porcelana i zbiór zdobionych jaj wielkanocnych ? opolskich kroszonek.

Wielbiciele architektury i wszyscy zainteresowani codziennością dawnego Opola obowiązkowo powinni zwiedzić Kamienicę Czynszową przy ul. św. Wojciecha, a w niej ? pięć mieszkań urządzonych w stylach charakterystycznym dla wystroju lat 1890 ? 1965. W każdym z nich zatrzymał się czas – można tutaj posłuchać muzyki z zabytkowego gramofonu, wziąć do ręki binokle i przejrzeć pożółkłą ze starości gazetę czy album z fotografiami ówczesnych mieszczan, dotknąć na chwilę ich codzienności.

Również miłośnicy przyrody znajdą w Muzeum ciekawe okazy paleontologiczne i geologiczne, unikalne zbiory fauny i flory reprezentatywne nie tylko dla Śląska Opolskiego, ale i dla całej Europy Środkowej.

Wszystkim zainteresowanym trudną i skomplikowaną historią Śląska warto polecić miejsce szczególne ? oddział muzeum u podnóża Góry św. Anny. Zbiory Muzeum Czynu Powstańczego dotyczą powstań i plebiscytu na Górnym Śląsku. Pamiątki po powstańcach, zdjęcia, rzeczy osobiste, sztandary i pisemne rozkazy wydawane podczas III Powstania dokumentują historię trzech zrywów niepodległościowych. W rotundzie dobudowanej do dawnego ?Domu Polskiego? możemy stać się świadkami walk, których odgłosy dochodzą z oddali, a zdjęcia matek, żon, sióstr są świadectwem tragedii tych czasów.

Traktat toruńskiMuzeum to bogata skarbnica historii i sztuki, nie sposób wymienić wszystkich kolekcji i atrakcji, do odkrycia których zaprasza, nie tylko na ekspozycjach stałych. Liczne wystawy czasowe poświęcone nie tylko historii i sztuce regionu, ale i także bogactwu kulturalnemu Europy i świata, warsztaty plastyczne i rękodzielnicze, lekcje muzealne, spotkania autorskie czynią z Muzeum Śląska Opolskiego ulubione miejsce mieszkańców Opolszczyzny i turystów. Można tutaj ciekawie spędzić wolny czas, za każdym razem odkrywając nowe fakty z historii regionu oraz fascynacje artystyczne.