Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Dom Wieczności – fotografie Jerzego Bonińskiego

Dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego
zaprasza na otwarcie wystawy

Jerzy Boniński
Dom wieczności

w ramach

DNI MUZYKI I KULTURY ŻYDOWSKIEJ

pod honorowym patronatem
Marszałka Województwa Opolskiego

17 maja 2012 roku, o godz. 18.00

w salach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Wystawa ?Dom wieczności? przedstawia fotografie Cmentarza Żydowskiego przy ul.Okopowej (przed wojną znanego jako cmentarz przy ul.Gęsiej) w Warszawie. Jest to jedna z największych żydowskich nekropolii na świecie ? pochowano tam ok. 250 tysięcy osób, zachowanych jest ok. 100 tysięcy nagrobków. Najstarsze pochówki pochodzą z początków XIX w. Jako miejsce spoczynku bogatszej części społeczności żydowskiej, cmentarz stał się szybko ciekawą galerią sztuki sepulkralnej, często o wysokich walorach artystycznych. Pochowano tu wiele wybitnych osobistości ? rabinów, cadyków i talmudystów, ale także osoby, które zapisały się zarówno w historii żydowskiej, jak i polskiej. Spoczywają tu, wśród wielu innych: Ester Rachel Kamińska ? wybitna aktorka, założycielka Teatru Żydowskiego, Ludwik Zamenhof ? twórca języka esperanto, pisarze ? Icchak Lejb Perec, Julian Stryjkowski, historycy ? Szymon Askenazy, Majer Bałaban, Maurycy Horn, wielu przemysłowców, finansistów, lekarzy, adwokatów i inżynierów. Znajduje się tu także symboliczny pomnik Janusza Korczaka zamordowanego w Treblince. Do dziś cmentarz jest czynny, służąc społeczności żydowskiej z Warszawy i okolic.

Wystawa prezentowana była do 1 lipca 2012 roku.

Jerzy Boniński (ur. 1955 w Warszawie) ? absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w pracowni prof. Tadeusza Dominika w 1981 r. Od 1983 r. zatrudniony w macierzystej uczelni, gdzie od 1996 r. prowadzi samodzielną Pracownię Rysunku. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, a od lat 90. XX w. także fotografią.


Designed and supported by
ARS Group