Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Chińska Terakotowa Armia Cesarza Qin

Muzeum Śląska Opolskiego oraz Politechnika Opolska zapraszają na niezwykłą wystawę replik chińskiej Armii Terakotowej Cesarza Qin, znajdującej się od 1987 r. na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na wystawie prezentowano kopie figur wojów, wykonanych z wypalonej gliny, odzwierciedlające posągi pochodzące z grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di (łącznie ok. 80 eksponatów). Oryginalna Armia Terakotowa to około 8 tysięcy figur zakopanych razem z cesarzem w 210r. p.n.e., która miała strzec władcę. Zostały one znalezione w 1974 roku przez rolników kopiących studnię.

Do tej pory w grobowcu Qin Shi Huang Di odkryto ponad 8 tysięcy figur. Powstawały one w odkrytych w pobliżu piecach do wypalania terakoty. Wszystkie wykonano w formach, dopiero później rzeźbiono twarze. Posągi wykonane są z wielkim pietyzmem – każda twarz jest inna, przedstawia inne emocje, żołnierze przedstawieni są w różnych pozycjach, posiadają różne uzbrojenie i fryzury. Wśród figur oprócz żołnierzy znajdują się również postaci medyków i cywili. Pierwotnie wszystkie figury były pomalowane, ale po wydobyciu ich z ziemi zaczęły blaknąć.

Od 1994 r. niezwykłe wykopalisko, które uznano za ósmy cud świata, można oglądać w Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin w Xi’anie. Wystawa replik Terakotowej Armii stworzona została pod nadzorem chińskiego muzeum.

Na wystawie wyświetlano film o Chińskiej Terakotowej Armii pt.”Ósmy cud świata” (czas trwania 28 min.)

Wystawa prezentowana od 2 grudnia 2009 roku do 14 lutego 2010 roku.


Designed and supported by
ARS Group