Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Klejnoty na choinkę – artystyczne cuda świąteczne

ozdoby

1355395857Niesamowite bombki przybierają postaci kobiet w bogato zdobionych sukniach, baletnic, ptaków.

Ponad 140 ręcznie zdobionych bombek autorstwa Izabeli Rapf-Sławikowskiej (1920?2010), artystki związanej z Krakowem, specjalizującej się w malarstwie pejzażowym, portretowym oraz w tworzeniu martwych natur od 11 grudnia 2012 r. do 27 stycznia 2013 r. znajduje się na wystawie w Muzeum Śląska Opolskiego.

1355395829   Pomimo kruchości ozdób świątecznych zachowała się spora, licząca prawie 200 obiektów kolekcja bombek, przekazana przez córkę artystki w 2011 r. do Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Ich formy w większości zaprojektowane zostały przez samą artystkę z zamiarem naniesienia na nie konkretnej dekoracji. Na wystawie można zobaczyć znaczną część tej kolekcji (ponad 140 obiektów), której większość stanowią bombki w kształcie postaci kobiecych w bogato zdobionych sukniach. Na ekspozycji pokazane zostaną także inne bombkowe ?cuda?: baletnice, ptaki, pojedyncze przykłady innych form zwierzęcych oraz bombki o prostych formach.

1355395847Poza projektowaniem i wykonywaniem ozdób choinkowych, Izabela Rapf-Sławikowaska zajmowała się tkactwem artystycznym, zdobnictwem, projektowaniem galanterii skórzanej i obuwia oraz malarstwem. Jej obrazy znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, wielu krajach europejskich czy Ameryce. Namalowany przez Rapf-Sławikowską na zamówienie portret prezydenta Geralda Forda zdobi Galerię Białego Domu w Waszyngtonie.

Wystawę ?Klejnoty na choinkę? można oglądać w dniach od 11 grudnia 2012 r. do 27 stycznia 2013 r. w gmachu głównym Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (wejście od ul. Muzealnej).


Designed and supported by
ARS Group