Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy „Kolorową inwazję”.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Kolorowa inwazja

slide1a

Kolorowa inwazja
Polska ceramika użytkowa lat 50. i 60.

07.12.2012 – 27.01.2013

gmach główny
Muzeum Śląska Opolskiego
wejście od ul. Muzealnej

 

O wystawie:

1355128051Ekspozycja poświęcona została polskiemu wzornictwu okresu „odwilży”. Prezentowane obiekty (ponad 200) pochodzą z kolekcji prywatnych, a koncepcję wystawy przygotowała dr Barbara Banaś, historyk sztuki i kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu, autorka publikacji „Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.”.

1355128056Porcelanowe figurki i serwisy odkrywane dziś w babcinych kredensach okazać się mogą cennymi i na nowo modnymi przedmiotami użytkowymi. Polski ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. minionego stulecia, potocznie przez wielu nazywany „pikasami”, odkrywany jest przez młode pokolenie. Biomorficzne formy, asymetrie, niebanalne desenie, żywa kolorystyka projektowanych wówczas przedmiotów doskonale wpisuje się we współczesne nowoczesne wnętrze.

1355128061Obok znanej miłośnikom designu kolekcji porcelanowych figurek projektowanych przez artystów z warszawskiego Instytutu Wzornictwa Przemysłowego i produkowanych niemal we wszystkich polskich wytwórniach w tym okresie, pokazanych zostanie kilkadziesiąt modeli serwisów do kawy o charakterystycznych dla tego okresu kształtach i dekoracjach. Nie zabraknie również przykładów tzw. galanterii czyli wazonów, wazoników, bombonierek, świeczników i popielniczek. W dużym wyborze zobaczyć będzie można również niegdyś niezwykle popularne dekoracyjne, malowane patery do zawieszania na ścianie, które traktowane były jako łatwo dostępna namiastka nowoczesnego malarstwa.

1355128087Zobaczyć będzie można najciekawsze projekty realizowane w fabrykach porcelany w Ćmielowie, Chodzieży, Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Bogucicach, w zakładach porcelitu w Pruszkowie i Tułowicach. Dynamicznej, biomorficznej i kolorowej „nowoczesności” uległy w tym czasie także fajanse z Włocławka, a także mniejsze wytwórnie działające pod patronatem Cepelii.

Autor fotografii: Arkadiusz Podstawka, copyright STUDIO BAKA


Designed and supported by
ARS Group