Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Struktura i architektura

STRUKTURA I ARCHITEKTURA

Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska
fotografie Thomasa Voßbecka

przygotowana przez:

inicjatywę Europareportage z Berlina

we współpracy

z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej
z siedzibą w Poczdamie

27 czerwca – 26 sierpnia 2012r.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Patronat medialny:

  • ?Nowa Trybuna Opolska?
  • Radio Opole
  • „Wochenblatt.pl”
  • Zespół Producencki ?Pro Futura?

Wystawa ?Struktura i architektura. Postindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska? jest wynikiem współpracy Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej ? Deutsches Kulturforum östliches Europa w Poczdamie i inicjatywy Europareportage z Muzeum Śląskim w Katowicach oraz licznymi partnerami polskimi i niemieckimi. Blisko 50 fotografii wielkoformatowych, barwnych, przedstawiających współczesne oblicze i funkcje dziedzictwa postindustrialnego Górnego Śląska, widziane oczami niemieckiego fotografika młodego pokolenia Thomasa Voßbecka.

Projekt fotograficzny ?Struktura i architektura” obejmował wybrane zakłady przemysłowe powstałe przed 1945 rokiem i czynne do dziś lub te, których pozostałe fragmenty pozwalają na zobrazowanie ich potencjału przemysłowego. Autor skupił swą uwagę głównie na architekturze przemysłowej ukazującej zarówno wnętrza zakładów, jak i bryły ich budynków oraz towarzyszące fragmenty przemysłowego i naturalnego krajobrazu.

Architektura przemysłowa Górnego Śląska powstawała na przełomie dwóch wieków, jest więc częścią wspólnego dziedzictwa Polaków i Niemców. Dlatego jej popularyzacja jako wspólnej wartości europejskich narodów daje szansę na zachowanie jej cennych elementów, konstytuujących także współczesne oblicze tego regionu, i sytuuje właściwie w ogólnym dorobku kulturowym oraz dziedzictwie Europy.

Prezentowana w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu wystawa, rekomendowana przez Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji, pokazywana była w 2010 roku w Dortmundzie (w ramach Ruhr2010), a następnie w Muzeum Śląskim w Katowicach, w Muzeum Narodowym w Szczecinie oraz w Muzeum w Wałbrzychu. W Opolu ekspozycja prezentowana będzie do do 26 sierpnia 2012 roku.

Wystawa ma charakter dwujęzyczny: polski i niemiecki, towarzyszy jej także katalog, w którym zamieszczono m.in. dwujęzyczną mapę historycznego Górnego Śląska, pozwalającą na identyfikację miejsc przedstawionych na fotografiach.


Designed and supported by
ARS Group