Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Skarby wieków średnich

wystawa przygotowana przez
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

10 luty – 15 czerwca 2012r.

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Patronat medialny:
TVP Opole
Radio Opole
Opolska ?Gazeta Wyborcza?

Wystawa czasowa ?Skarby wieków średnich? gromadziła najpiękniejszą biżuterię wczesnośredniowieczną pochodzącą z kolekcji Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Zabytki przedstawiały różne style zdobnicze i typy ozdób. Niejednokrotnie były to unikalne, jednostkowe wyroby o ogromnej wartości artystycznej i poznawczej, wykonane z brązu, srebra, szkła, a sporadycznie także złota, kamieni półszlachetnych czy bursztynu.

Ze względu na rodzaj i sposób użytkowania ozdób wystawa podzielona została na kategorie. Na ekspozycji podziwiać można było różne rodzaje pierścionków, bransolet i naszyjników, kolie paciorków, misternie zdobione zausznice oraz bardzo popularne w wiekach średnich kabłączki skroniowe, które kobiety mocowały do nakryć głowy. Odnaleźć można było rozmaitego kształtu zawieszki od kolistych i półksiężycowatych po krzyżyki i enkolpiony (krzyże relikwiarzowe), dzwoneczki i wieszane na szyi miniaturowe toporki. Asortyment biżuterii uzupełniały bardzo ozdobne sprzączki do pasów oraz zapinki, które pełniły funkcję agraf i służyły do spinania okryć wierzchnich. Na ekspozycji osobne miejsce poświęcone było doskonale zachowanym ozdobom, które wchodziły w skład skarbu odkrytego w miejscowości Borucin.

Ozdoby pochodziły z archeologicznych odkryć dokonanych w ciągu ostatniego stulecia. Reprezentowały stylistykę typową dla złotnictwa zachodnio- i wschodniosłowiańskiego, skandynawskiego i bałtyjskiego. Zostały znalezione w różnych regionach środkowej i wschodniej Europy ? w Polsce, na Ukrainie i Białorusi, na terenach zasiedlonych przez ludność słowiańską oraz bałtyjską.

Tekst: Magdalena Ruszkowska


Designed and supported by
ARS Group