Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Odbity w szybach ucichły Lwów…

Lwów na starej fotografii
ze zbiorów Adama Dobosza

28 września – 9 listopada 2011

Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
wejście od ul. Muzealnej

Prezentowane zdjęcia to głównie odbitki ze szklanych klisz o wymiarach 13×18 cm, 18×24 cm, 30×40 cm. Autorstwa większości z nich nie ustalono. We Lwowie pierwsze dagerotypy wykonał amatorsko doktor medycyny Jan Gleisner, wystawiano je do publicznego wglądu w oknie księgarni Winiarza i Wilda, Rynek 2 (Kamienica Bandinellich). Pod koniec XIX wieku fotografia staje się coraz popularniejsza. Miasto uwieczniali T. Bahrynowicz, W. Wybranowski, N. Lissa, D. Mazur, których zdjęcia obejmuje wystawa. We Lwowie działały także liczne studia fotograficzne z ?Adelą?, ?Rembrandtem? i ?Tęczą? na czele.

Prezentowane fotografie w większości nie były wystawiane ani publikowane. Ich wyboru dokonali autorzy spośród tysięcy zdjęć zgromadzonych w zbiorach lwowskich – tak publicznych jak i prywatnych. Mamy zarazem nadzieję, wystawa skłoni oglądających do zainteresowania historią i współczesnością miasta, będącego kolebką historii i kultury Polski i Ukrainy.

Adam i Marianna Dobosz, Rafał Dąbrowski

Wystawa powstała przy pomocy Opolskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich


Designed and supported by
ARS Group