Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

W 90. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku

Plebiscyt górnośląski miał wielki wpływ na określenie zachodniej granicy odrodzonego po 123 latach państwa polskiego. Wystawa przygotowana przez Muzeum Śląska Opolskiego we współpracy z Zarządem Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Filatelistów ma na celu uświetnienie 90. rocznicy tego wydarzenia.

Oprócz walorów filatelistycznych pochodzących z kolekcji prywatnych, na wystawie prezentowane są niemal wyłącznie zbiory opolskiego muzeum z reprezentatywną kolekcją propagandowych materiałów plebiscytowych, wzbogacaną systematycznie już od kilkudziesięciu lat. Składają się na nią różnego rodzaju druki propagandowe, mapy, dokumenty, fotografie, listy, kartki pocztowe, prasa śląska i odznaki plebiscytowe. Niektóre z tych eksponatów nigdy dotąd nie były prezentowane publicznie.

Tak jest w przypadku pozyskanych ostatnio przez muzeum dokumentów Jana Cybisa. Ten wybitny malarz polski, urodzony we Wróblinie koło Głogówka, a w 1921 roku studiujący w Akademii Sztuki we Wrocławiu, wziął udział wraz z innymi emigrantami śląskimi w plebiscycie. Obok dokumentów poświadczających jego udział w głosowaniu, na wystawie zaprezentowano kilka jego prac pochodzących z lat 1920-1922.

Do najnowszych nabytków muzealnych należy również korespondencja (kartki pocztowe) żołnierzy jednostek alianckich, stacjonujących w Opolu w okresie plebiscytowym (teksty w językach francuskim i włoskim). Zwraca również uwagę oryginalna urna wyborcza z dwujęzycznymi napisami: ?Opole ? Oppeln? oraz ?Powiat opolski ? Kreis Oppeln Stadt?, która powróciła z Francji do Opola w 1991 roku.

Z prezentowanych druków propagandowych szczególnie interesujące są polskie plakaty. Wśród dokumentów zwracają uwagę przede wszystkim te, które wydane zostały przez Międzysojuszniczą Komisję Rządzącą i Plebiscytową (na wystawie jest także dziennik ?Journal Officiel de Haute-Silesie?).

Archiwalne fotografie Opola przedstawiają m.in. stacjonujących w mieście żołnierzy alianckich, wkroczenie do Opola wojsk niemieckich w lipcu 1922 roku, a także niektóre ważne w okresie plebiscytowym obiekty, przede wszystkim gmach rejencji ? miejsce urzędowania Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej.


Designed and supported by
ARS Group