Kolorowa inwazja polskiego designu

Ceramiczny design z przełomu lat 50. i 60. odkrywany jest na nowo przez młode pokolenie. Polecamy ?Kolorową inwazję?.

Sztuka musi być zrozumiała dla mas

Wystawa prezentuje wybór prac powstałych w duchu realizmu socjalistycznego (głównie w latach 1950-52). W Galerii Muzeum Śląska Opolskiego do 10 marca.

Nauka i zabawa w muzeum

Lekcje muzealne od lat cieszą się popularnością wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Poznaje ekscytującą ofertę.

Porcelana śląska od roku 1820 r.

„NAJWYŻSZA JAKOŚĆ
PO PRZYSTĘPNYCH CENACH”
- ŚLĄSKA PORCELANA OD ROKU 1820 -

WYSTAWA PRZYGOTOWANA PRZEZ MUZEUM ŚLĄSKIE W GŐRLITZ
OD 3 WRZEŚNIA DO 1 LISTOPADA 2009 R.

W MUZEUM ŚLĄSKA OPOLSKIEGO – WEJŚCIE OD UL. MUZEALNEJ

 

?NAJWYŻSZA JAKOŚĆ PO PRZYSTĘPNYCH CENACH? ? tym hasłem reklamowała się przekonana o jakości swoich wyrobów jedna ze śląskich fabryk porcelany pod koniec XIX wieku. I rzeczywiście: producenci śląscy nie mieli powodów, aby unikać porównania z konkurencją z regionów słynących z produkcji porcelany, jakimi były Saksonia, Turyngia czy Górny Palatynat.

W latach 1820- 1945 na Śląsku działało prawie 50 firm. To tutaj znajdowały się największe i najnowocześniejsze fabryki Niemiec ? firmy Carl Krister w Wałbrzychu oraz Carl Tielsch w Starym Zdroju zatrudniały ponad 1000 pracowników. Szereg ważnych innowacji technicznych został po raz pierwszy wprowadzony na Śląsku.

Różnorodne, pełne estetyki wyroby porcelanowe w stylu od neorokoka do Art deco świadczą o wysokich umiejętnościach śląskich producentów. Wystawa prezentuje wyroby porcelanowe w ich historycznym kontekście: zdobiące odświętnie nakryty stół, ustawione w funkcji reprezentatywnej w eklektycznym kredensie, wystawione na zrekonstruowanym stoisku targowym bądź w oknie wystawowym sklepu kolonialnego z ok. roku 1930.

Zaprezentowane zostaną tu po raz pierwszy wystawne egzemplarze pochodzące z prywatnych zbiorów znaczących kolekcjonerów oraz od potomków fabrykantów, a także eksponaty użyczone przez polskie muzea. Dołączona stacja komputerowa oferuje dalsze informacje jak np. spis producentów, wzorce, katalogi poszczególnych firm, zbiory Muzeum Śląskiego w Görlitz, w tym kolekcję Tette.


Designed and supported by
ARS Group